Yükleniyor
  • Müşteri Destek
  • 05458857808

Konvansiyonel ve Adresli Yangın Sistemleri

Yangın alarm sistemleri bir yangına daha hızlı müdahale etmeyi sağlarlar yangını durdurmayı veya söndürmeyi gerçekleştiremezler. Yangında hızlı müdaheleherzaman çok büyük öneme sahiptir. Bir yangına hızlı müdahale edilmesi yangının büyümesini, Can ve mal kaybının oluşmasını engeller. İşte yangın algılama sistemleri bu noktada devreye girmektedirler.

Günümüz yangın alarm sistemleri son derece gelişmiş bir yapıya sahiptirler. Bu sayede çok farklı yangın senaryoları oluşturulabilmekte ve yangının kontrol altına alınması kolaylaştırılabilmektedir.

Yangın algılama sistemleri türkiyede ve dünyada iki çeşittir. Birincisi konvansiyonel geleneksel yangın alarm sistemi, İkincisi anaog adresli yangın alarm sistemidir. Ülkemizde her iki alarm sisteminide kullanım alanı mevcuttur.

Konvansiyonel yangın alarm sistemleri daha çok küçük projelerde ve yangın riski düşük olan mekanlarda tercih edilebilir. Adresli sisteme göre fiyatı hayli düşük olan bir yangın algılama sistemidir.

Adresli sistem

Analog adresli sistem ise orta ve büyük çaplı yangın alarm sistemi projelerinde tercih edilen bir alarm sistemi konumundadır. Fiyatı konvansiyonel sisteme göre hayli yüksektir. Adresli sistemde hangi detektörden alarm geldiği yani yangının noktasal yeri tespit edilebilirken konvansiyonel sistemde bu mümkün olamamaktadır

Uygulama alanları geniştir

Ev ,İş yeri , depo vs gibi

Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka tanıma sistemi yetkili giriş-çıkış sistemleri, güvenlik uygulamaları, trafik projeleri ve birçok değişik amaçla kullanılabilmektedir. Plaka tanıma sistemi bütün araçların sahip olduğu kimliklerin yani plakaların okunması üzerine kurulmuştur. Plaka tanıma sistemi aracın önünde ve arkasında bulunan plakaların yol üzerine uygun açı ile yerleştirilen bir kamera aracılığı ile görüntüsünün alınıp daha sonra görüntü işleme yazılımından faydalanılarak aracın plaka bilgisi öğrenilir. Araç plakaları kamera sistemi tarafından tanınması için araç plakasının koordinatı bilinmelidir. Koordinat ise renk aralığı sayesinde bulunur ve plaka üzerindeki rakamları ve harfleri okur. Zaman içinde gelişen yazılım ve donanımlar plaka tanıma sistemlerinin daha kararlı şekilde çalışmasını sağlamıştır. Bu sayede plaka tanıma sistemleri birçok alanda kullanılmaya başladı. Bu alanları söyle sıralayabiliriz.

Otopark: Bu sistem sayesinde otopark giriş ve çıkışları kontrol edilir. Ücretli otoparklarda ise aracın para ödeyip ödemediği, otoparkta ne kadar kaldığı bilgileri bu sistem sayesinde tespit edilir.

Giriş Kontrolü: Belirli noktaların kontrolü için araçların plakalarını okuyarak güvenliğin sağlanmasına yardımcı olur.

Paralı Geçiş: Sistem sayesinde paralı yollara giren araçlar tespit edilmektedir.

Sınır Kontrolü: Plaka tanıma sistemi ülkeye giriş ve çıkışları kontrol ederek giriş yapan araçların kimlikleri tespit edilir.

Ceza Uygulama: Plaka tanıma sistemi, hız ihlali, kırmızı ışık ihlali ve trafik kurallarına aykırı davranış yapan sürücüleri tespit eder.

Plaka tanıma sistemi daha kullanışlı olması sayesinde manyetik kartlar ve okuyucuların yerini almıştır. İlerleyen zamanlarda ise daha çok geliştirilerek araç içindeki kişilerin yüzünü tanımak için kullanılacağı söylenmektedir.

İp Kamera Sistemleri

Günümüzde kamera sistemlerinin önemi ve gerekliliği tartışılmaz bir noktaya gelmiştir. Gerek güvenlik gereksede olay aydınlatma özellikleriyle kamera sistemleri bireysel ve kurumsal bazda ihtiyaçlara cevap vermektedir.

Hızlı iletisim
  • 05458857808
  • 0545 885 7808
  • info@dmaelektronik.com - dmaelektronik@gmail.com
Uzman Personel
Hızlı iletisim